Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie świdnickim

Data publikacji 22.09.2017

Policjanci ze świdnickiej komendy podsumowują rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim powiecie. Jak do tej pory to innowacyjne rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Duże zainteresowanie nową możliwością współdziałania społeczeństwa i Policji przyniosło wymierne efekty. Od uruchomienia KMBZ odnotowano ponad 1000 zgłoszeń – z których potwierdziło się 70%.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Jest to narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Informacje, które są prezentowane na mapach uwzględniają nie tylko kategorie przestępstw i wykroczeń, ale i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców mogą negatywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa. Strona KMZB jest cały czas modyfikowana i wprowadzane są nowe rozwiązania aby kontakt z policją był jeszcze prostszy i łatwiejszy.

Przez rok na terenie powiatu świdnickiego odnotowaliśmy w sumie ponad 1000 zgłoszeń dokonanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystkie zgłoszenia były sprawdzane. Około 70 % przypadków zostało potwierdzonych. 530 zgłoszeń dotyczyło gminy Świdnik i Mełgiew, a 476 pochodziło z terenu Trawnik, Piask i Rybczewic.  

Najczęściej zgłaszanym problemem było przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami. Takich zgłoszeń było 530. Na kolejnym miejsce uplasowało się nieprawidłowe parkowanie - 175 zgłoszeń i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 106 zgłoszeń. Kolejne 77 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowej infrastruktury drogowej, a 29 złej organizacji ruchu drogowego.  

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i dodać odpowiednią kategorię zagrożenia w punkcie na mapie w którym ono występuje. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

E.D.

 
Powrót na górę strony