Znalezione przedmioty trafiły do Biura Rzeczy Znalezionych - Aktualności - KPP Świdnik

Aktualności

Znalezione przedmioty trafiły do Biura Rzeczy Znalezionych

Data publikacji 29.10.2018

Torebka damska, komplet kluczy, torba sportowa, saszetka oraz torebki damskie to rzeczy, które zostały odnalezione na terenie działania KPP Świdnik i przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Świdniku. W jednostce policji w dalszym ciągu znajdują się inne przedmioty, które po próbie odnalezienia właściciela trafią w ślad za powyższymi rzeczami.

W Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku na swoich właścicieli czekają rowery, telefony komórkowe oraz torebka damska. Policjanci będą dążyć do ustalenia ich właścicieli. Jeżeli jednak okaże się to niemożliwe przedmioty te również trafią do Starostwa Powiatowego w Świdniku. Apelujemy do osób, które zagubiły takie przedmioty aby zgłaszały się na świdnicką policję.

Przypominamy, że zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o rzeczach znalezionych do jednostki Policji oddajemy jedynie dowód osobisty, paszport oraz rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń czy amunicję. Pozostałe przedmioty, jeżeli nie znamy ich właściciela powinny trafić do starosty, a w przypadku kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej do właściwego zarządcy.

Co zrobić ze znalezioną rzeczą?

Ustawa z dn.20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych nakłada uprawnienia i obowiązki zarówno na znalazcę, jak i właściwy organ. Zgodnie z przepisami znalazca rzeczy należącej do znanej mu osoby powinien niezwłocznie zawiadomić ją o tym fakcie i wezwać do jej odbioru. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę.

W przypadku znalezienia rzeczy w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinniśmy udać się do zarządcy obiektu. On ma obowiązek przechowywać ją trzy dni, a potem przekazać staroście.


Kiedy znalezione rzeczy oddać na Policję?

Jedynymi znalezionymi dokumentami, jakie powinniśmy przynieść do najbliższej jednostki Policji, zgodnie z obowiązującymi od wczoraj przepisami są: dowód osobisty oraz paszport. Ponadto na Policję niezwłocznie oddajemy znalezione przedmioty, których posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności: broń, amunicję czy materiały wybuchowe. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy oddanie tych rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia wystarczy, że powiadomimy o miejscu, w który te rzeczy się znajdują.

E.D.