Aktualności

Gęsta mgła. Pomyśl o swoim bezpieczeństwie na drodze.

Data publikacji 23.10.2019

Na terenie całego kraju występuje silne zamglenie. Mgła daje się we znaki kierowcom. O tej porze roku takie zjawisko nie jest zaskakujące i z pewnością jeszcze nie raz spotkamy się z takimi warunkami atmosferycznymi. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przypomina jakie przepisy i zasady obowiązują w tej kwestii.

- Światła

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Kierujący pojazdem silnikowym  w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie.

We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka.

Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych

Kierujący pojazdem  może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.

- Prędkość

W warunkach ograniczonej widoczności należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że przy zbyt dużej prędkości, kierowca może nie mieć szans na wyhamowanie pojazdu, gdy dostrzeże zagrożenie. Dodatkowo podczas mgły nawierzchnia drogi jest mokra i śliska.

- Odstęp

W czasie mgły jadąc za innym pojazdem należy zachowywać zdecydowanie większy odstęp niż zazwyczaj oraz bacznie obserwować zachowania poprzedzającego kierowcy. Pamiętajmy, że kierowca jadący z tyłu, również ma ograniczoną widoczność. W miarę możliwości nie hamujmy gwałtownie.

- Wyprzedzanie

Podczas jazdy w gęstej mgle, należy unikać wyprzedzania. Manewr ten może się okazać bardzo niebezpieczny. Ograniczona widoczność sprawia, że możemy nie zauważyć pojazdu czy osoby idącej z naprzeciwka. Obserwujmy też znaki pionowe i poziome na drodze.

Podróżowanie w warunkach zmniejszonej widoczności wymaga od kierowcy ciągłego skupienia i bycia przygotowanym na szybką reakcję.
 

Przepisy

Ustawa Prawo o ruchu drogowym
Artykuł 30.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
(…)
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

aspirant Elwira Domaradzka

 

Powrót na górę strony